Специалистите от Siemens са разработили иновативен технологичен процес на рециклиране, при който се получава изключително рядка и ценна суровина за производство в областта на компютърната томография. Става дума за суровината „гадолиний“. Това е изключително труден за намиране и добив метал, което го прави и изключително скъп.

Като гадолиниев оксид в силно пречистена форма, гадолиният е в основата на производството на т.нар. сцинтилационна керамика, която се използва за направата на сензори и детектори в компютърната томография. Детекторите са тези, които превръщат рентгеновите лъчи в светлина и затова, наред с рентгеновите тръби, те определят качеството на скенера.

Прахът първоначално се компресира при налягане до 30 тона, за да се образува керамика. Тази керамика впоследствие се нарязва и смила до получаването на тънки парчета за направата на сензорите. Този процес създава отпадъци под формата на стружки и каша. Siemens произвежда около 2 000 детектора всяка година във Форххайм, Германия, което води до над един тон от този вид отпадъци годишно. Kато се има предвид стойността на съдържащия се в тях материал, изхвърлянето им би било прахосване. Затова целият този отпадъчен материал се събира, разделя се на различни видове отпадъци и се обработва до получаването на скъпата суровина. Гадолиниевите съединения се използват също и в микровълновите технологии, плоските екрани и др.

С течение на времето тези систематични, непрекъснати процеси водят до постоянни и често поразителни подобрения и иновации. По този начин стандартизираното използване на гадолиниев оксид беше намалено с почти 70% в рамките на осем години чрез повишаване на производствената ефективност.

Компютърна томография в сектор Здравеопазване предлага и много други примери. Новият модел Somatom Definition Flash от 2009 г. използва от 45% до 85% по-малко енергия (в зависимост от типа на сканиране) в сравнение с предишния модел от 2006 г., а количеството олово, използвано в машината, е намалено със 70%.

Siemens има дългогодишна традиция и продължава да работи за подобряване на възможността за рециклиране, както и на ресурсната и енергийната ефективност. От 1993 г. насам Siemens разполага с вътрешен стандарт за екологично съвместими продукти и системи, който е задължителен за всички разработчици.

 

Сектор Здравеопазване на Siemens е един от най-големите доставчици на медицинска апаратура в света и лидер в областта на продуктите за образна диагностика, лабораторна диагностика, медицински информационни технологии и слухови апарати. Siemens предлага на клиентите си продукти и решения за цялостна грижа за пациента от един източник – от превенцията, ранното откриване и диагностиката на заболяванията до лечението и рехабилитацията. Чрез оптимизация на клиничните процеси при най-често срещаните заболявания, Siemens прави здравното обслужване по-бързо, по-добро и по-разходоефективно. Сектор „Здравеопазване“ на Siemens предоставя работа на близо 51 000 служители и развива дейност в цял свят. За финансовата 2011 г. (до 30 септември), секторът отчита приходи от 12,5 млрд. евро и печалба от близо 1,3 млрд. евро.

За повече информация: www.siemens.com/healthcare.